| Part Number | C316C223K5R5TA |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 798200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C316C223K5R5TA |
| Datasheet download |
| Part Number | C316C223K5R5TA |
|---|---|
| Product Dimensions | 3.81 x 2.54 x 5.84 mm |
| Seated Plane Height | 5.84 mm |
| Capacitance Value | 0.022 uF |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Dielectric | X7R |
| Lead Pitch For Radial | 2.54 mm |
| Package/Case | 3.81(Max) X 2.54(Max) X 5.84(Max) |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Wire Form | Outside Crimp Standoff |
| Termination Style | Radial |
| Tolerance | 10 % |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Case Style | Dipped |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 2.54(Max) mm |
| Product Height | 5.84(Max) mm |
| Product Length | 3.81(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C316C223K5R5TA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NIC Components | Cap Ceramic 91pF 50V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Punched Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402NPO910F50TRPF.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 5% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GCM155R71H103JA55D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.022uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C223KAT2A.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 470pF 50V X7R 5% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for VJ0603Y471JXACW1BC.pdf |
|
KEMET | KEMC0805X104K5RAC3124 CAP CER 0.1UF 50V Download PDF datasheet for C0805X104K5RAC3124.pdf |
|
Vishay | Cap Ceramic 220pF 500V C0G 5% SMD 1206 150\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for VJ1206A221JXEAT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 10uF 25V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GRM21BR61E106KA73L.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 2.2uF 6.3V X5R 20% SMD 0402 85\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for GRM155R60J225ME15D.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.22uF 50V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12065C224JAT2A.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 2.2uF 25VDC X7R 20% SMD 1206 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for NMC1206X7R225M25TRPLPF.pdf |