| Part Number | C410C103K5R5TA7200 |
|---|---|
| Manufacturer | KEMET |
| Quantity in stock | 844930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.01uF 50VDC X7R 10% AXL T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | C410C103K5R5TA7200 |
| Datasheet download |
| Part Number | C410C103K5R5TA7200 |
|---|---|
| Case Style | Dipped |
| Product Dimensions | 4.32 mm |
| Type | Axial |
| Voltage(DC) | 50 V |
| Capacitance Value | 0.01 uF |
| Dielectric | X7R |
| Tolerance | 10 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Lead Diameter | 0.51 mm |
| Package/Case | 2.54(Max) X 4.32(Max) |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Diameter | 2.54(Max) mm |
| Product Length | 4.32(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-C410C103K5R5TA7200 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | CERAMIC CAPACITORS 0.25UF 900VOLTS CERAL Download PDF datasheet for B58031U9254M062.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.039uF 100V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 12061C393JAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.033uF 16V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 0603YC333K4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 12pF 16V C0G 5% SMD 01005 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for CM02CG120J16AH.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 2.5pF 50V C0G 0.1pF SMD 0603 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for 06035A2R5BAT2A.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 0.0022uF 50V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for UMK105B7222KV-F.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 10uF 10V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 1210ZC106KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.033uF 630V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C333KBRAC7800.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C103K5RACAUTO.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 08055C105KAT2A.pdf |