ESK477M016AH1AA KEMET
ESK477M016AH1AA Images
Please contact us for more photos of ESK477M016AH1AA
Part Number ESK477M016AH1AA
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 470uF 16V 20% (10 X 12mm) Radial Aluminum Cylindrical Can 5mm 470mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ESK477M016AH1AA
Datasheet download ESK477M016AH1AA.pdf
Request Quotation for ESK477M016AH1AA
ESK477M016AH1AA Specifications
Part Number ESK477M016AH1AA
Construction Aluminum Cylindrical Can
Voltage(DC) 16 V
Mounting Through Hole
Ripple Current 470 mA
Lead Pitch For Radial 5 mm
Capacitance Value 470 uF
Leakage Current 75@2Min uA
Product Dimensions 12 mm
Operating Temperature -40 to 85 °C
Package/Case 10 X 12
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Termination Style Radial
Product Diameter 10 mm
Product Height 12 mm