ECA1AM331 Panasonic
ECA1AM331 Images
Please contact us for more photos of ECA1AM331
Part Number ECA1AM331
Manufacturer Panasonic
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 10V 20% (6.3 X 11.2mm) Radial 2.5mm 330mA 2000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level ECA1AM331
Datasheet download ECA1AM331.pdf
Request Quotation for ECA1AM331
ECA1AM331 Specifications
Part Number ECA1AM331
Leakage Current 33@2Min uA
Voltage(DC) 10 V
Lead Finish Tin
Max Processing Temp 250 to 260
Ripple Current 330 mA
Capacitance Value 330 uF
Package/Case 6.3 X 11.2
Mounting Through Hole
Product Dimensions 11.2 mm
Termination Style Radial
Tolerance 20 %
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 85 °C
Lead Pitch For Radial 2.5 mm
Product Diameter 6.3 mm
Product Height 11.2 mm