PEH506YCG3330M2 KEMET
PEH506YCG3330M2 Images
Please contact us for more photos of PEH506YCG3330M2
Part Number PEH506YCG3330M2
Manufacturer KEMET
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Aluminum 330uF 450V 20% (30 X 50mm) Snap-In Aluminum Cylindrical Can 10mm 0.29 Ohm 2200mA 3000 hr 85\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Aluminum
ROHS Compliant Yes
MSL Level PEH506YCG3330M2
Datasheet download PEH506YCG3330M2.pdf
Request Quotation for PEH506YCG3330M2
PEH506YCG3330M2 Specifications
Part Number PEH506YCG3330M2
Construction Aluminum Cylindrical Can
Leakage Current 446@5Min uA
Voltage(DC) 450 V
Mounting Through Hole
Capacitance Value 330 uF
Lifetime 3000 hr
Package Dimensions 30 x 50 mm
Package/Case 30 X 50
Ripple Current 2200 mA
Termination Style Snap-In
Operating Temperature -40 to 85 °C
Pin Count 2
Equivalent Series Resistance 0.29 Ohm
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Lead Pitch For Radial 10 mm
Product Diameter 30 mm
Product Height 50 mm