| Part Number | MC100EPT20DG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 344950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC100EPT20DG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC100EPT20DG |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 0.45@3V to 3.6V ns |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Translation | LVCMOS/LVTTL to LVPECL |
| Maximum Low Level Output Current | 50 mA |
| Supplier Package | SOIC N |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum High Level Output Current | -50 mA |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Logic Function | Translator |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Family | ECL |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260|265 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MC100EPT20DG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2244APW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G125DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74AC273DWR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX373DTR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for 74LCX02M.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC07AD,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G125GV,125.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Fanout Buffer 8-OUT 24-Pin QFN Download PDF datasheet for SI5330G-B00217-GM.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1-to-4,Multiplexed Differential LVCMOS-to-LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8305AGILF.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G07DFT1G.pdf |