| Part Number | FOD8332R2 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 814440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler Logic-Out DC-IN 1-CH 16-Pin SO T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD8332R2 |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD8332R2 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 100 °C |
| Typical Fall Time | 0.05 us |
| Maximum Power Dissipation | 600 mW |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Minimum Forward Voltage | 1.1 V |
| Product Dimensions | 10.3 x 7.5 x 2.7(Max) |
| Supplier Package | SO |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 16 |
| Input Type | DC |
| Maximum Forward Voltage | 1.8 V |
| Maximum Propagation Delay Time | 250 ns |
| Package | 16SO |
| Replacement Part Number | PART-FOD8332R2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Digital Isolator Low Power 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7330CDWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for CNY173SR2VM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP184(V4Y-TR,SE(T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for ACPL-847-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for 6N136-000E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0738-500E.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolators 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SI8422AB-D-ISR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP W Tube Download PDF datasheet for HCNW2211-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 4-Pin MFSOP T R Download PDF datasheet for TLP161J(TPL,U,C,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for HCPL2731SD.pdf |