| Part Number | L2C2-30801208E1500 |
|---|---|
| Manufacturer | Lumileds |
| Quantity in stock | 884960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED Uni-Color White 4050lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD Tube |
| Category | Lighting |
| Family | LEDs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | L2C2-30801208E1500 |
| Datasheet download |
| Part Number | L2C2-30801208E1500 |
|---|---|
| Viewing Angle | 115 ° |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of LEDs | 1 |
| Maximum Forward Current | 1800 mA |
| Family | LUXEON CoB |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Maximum Forward Voltage per Color | 37.5 V |
| Lens Shape Type | Circular |
| Lens Dimensions | 15 x 0.5 mm |
| Packaging | Tube |
| Luminous Flux | 4050 lm |
| Type | Chip LED |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Color | White |
| Category | Chip LED |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lead Free | Yes |
| Package | 2SMD |
| Replacement Part Number | PART-L2C2-30801208E1500 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | LED Uni-Color Yellow 583nm 20-Pin Tube Download PDF datasheet for HDSP-4840-HI000.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLYYYG6SF-CBDB-45-1 Q65110A8564 MULTIL Download PDF datasheet for LY YYG6SF-CBDB-45-1.pdf |
|
Everlight | LED Uni-Color Yellow 591nm 2-Pin Chip LED T R Download PDF datasheet for 12-215 Y2C-BR1S1L 3C.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED Uni-Color Blue 466nm 2-Pin PLCC T R Download PDF datasheet for LB T673-N1P1-35-0-10-R33-Z.pdf |
|
Panasonic | - - |
|
Lumileds | LED Uni-Color White 520lm 3000K Chip LED 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for L150-3080502400000.pdf |
|
LY A67F-ABBB-45-1-30-R33-Z-XIN OSRAM Opto Semiconductors |
OOSLY A67F-ABBB-45-1-30-R33-Z-XIN Q65112 - |
|
Liteon Opto | - - |
|
OSRAM Opto Semiconductors | LED IrLED 950nm 2-Pin Download PDF datasheet for SFH 4546.pdf |
|
OSRAM Opto Semiconductors | OOSLW M67C-T1U1-FKKL-0-20-R18-Z Q65111A5 Download PDF datasheet for LW M67C-T1U1-FKKL-0-20-R18-Z.pdf |