| Part Number | DS1315SN-5+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 478960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Real Time Clock Phantom Clock 16-Pin SOIC W |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Real Time Clock |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1315SN-5+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1315SN-5+ |
|---|---|
| Pin Count | 16 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 10.5 x 7.6 x 2.35 mm |
| Function | Clock/Calendar/Battery Backup |
| Bus Type | Phantom Clock |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOIC W |
| Mounting | Surface Mount |
| Time Format | HH:MM:SS:hh |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| MSL Level | 1 |
| Date Format | DW:DM:M:Y |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 16SOIC W |
| Replacement Part Number | PART-DS1315SN-5+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1391U-33+.pdf |
|
NXP | Real Time Clock Serial 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCF8523TS 1,112.pdf |
|
STMicroelectronics | Real Time Clock Parallel 32KByte 28-Pin SOH T R Download PDF datasheet for M48T35Y-70MH1F.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Phantom Clock 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1315E-33+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 8-Pin uMAX Download PDF datasheet for DS1672U-33+.pdf |
|
Seiko Instruments | Real Time Clock Serial 14-Pin SOP Download PDF datasheet for X1B000281000099.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 31Byte 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for DS1302S+.pdf |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Serial 10-Pin uMAX T R Download PDF datasheet for DS1390U-33+T&R.pdf |
|
Seiko Instruments | RX-8025T UC VER.D - |
|
Maxim Integrated | Real Time Clock Parallel 256Byte 28-Pin PDIP T R Download PDF datasheet for DS1501WZN+T&R.pdf |