| Part Number | DS1807E+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 653750 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 14-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1807E+ |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1807E+ |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Memory Type | Volatile |
| Power Supply Type | Single |
| Resistance Value | 45 kOhm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Supply Current | 2 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 0.9 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Number of Positions | 64 |
| Screening Level | Industrial |
| Taper Type | Log |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-DS1807E+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5422ETA+T.pdf |
|
ON Semiconductor | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for CAT5112VI-50-GT3.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP42010-I ST.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Dual 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4642T-503E MF.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1859E-050+T&R.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90727WIE627Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX5465EXT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Quad 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL22346WFV20Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS1807E+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Dual 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX5410EEE+T.pdf |