| Part Number | MAX5478EUD+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 203740 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 14-Pin TSSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5478EUD+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5478EUD+ |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Control Interface | Serial (2-Wire, I2C) |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Supply Current | 0.015 mA |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Positions | 256 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5478EUD+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | ROTARY POTENTIOMETERS - |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 16-Pin UTQFN T R Download PDF datasheet for ISL23325TFRUZ-TK.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP4017T-103E LT.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90728WIE627Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX5388NAUB+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 10KOhm Single 14-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MAX5483EUD+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 100KOhm 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5490XA25000+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 100KOhm Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP4541T-104E MS.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 8-Pin MSOP Download PDF datasheet for X9313UMZ3.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1882Z-050+T&R.pdf |