| Part Number | DS1882Z-050+T&R |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 599460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DS1882Z-050+T&R |
| Datasheet download |
| Part Number | DS1882Z-050+T&R |
|---|---|
| Taper Type | Log |
| Rad Hard | No |
| Control Interface | Serial (I2C) |
| Number of Positions | 64 |
| Maximum Supply Current | 0.01 mA |
| Digital Supply Voltage | 4.5 to 5.5 |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±7 |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.5 |
| Resistance Value | 45 kOhm |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Supplier Package | SOIC N |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Number of Pot per Package | 2 |
| Power Supply Type | Dual |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 16SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-DS1882Z-050+T&R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Dual 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5479ETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 45KOhm Dual 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for DS1882Z-050+T&R.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP41010-I SN.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22316WFRT10Z-TK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Quad 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22346WFRT20ZTK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1809Z-010+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5468EUT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C503SZ.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5487EUD+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP4651T-103E ST.pdf |