| Part Number | MAX5484ETE+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 598510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 1024POS 50KOhm Single 16-Pin TQFN EP T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5484ETE+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5484ETE+T |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 0.001 mA |
| Resistance Value | 50 kOhm |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Maximum Dual Supply Voltage | -2.5/5.25 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.73 mm |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Typical Dual Supply Voltage | -1.8/5 V |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Positions | 1024 |
| Number of Pot per Package | 1 |
| Taper Type | Linear |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Minimum Dual Supply Voltage | -0.2/2.5 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Control Interface | Serial (3-Wire, SPI) |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Package | 16TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5484ETE+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4011-103E SN.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1847B-010+T&R.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 64POS 2.1KOhm Single 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP4022T-202E CH.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1805Z-010+.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5423ETA+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MCP4651T-103E ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5401EKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 20KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5407EKA+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 50KOhm Single 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5484ETE+T.pdf |
|
Intersil | ITSISL90728WIE627ZS2705 CISCO, ISL90728 - |