| Part Number | ICL7109CQH+D |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 723660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single 30sps 12-bit Parallel 44-Pin PLCC |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ICL7109CQH+D |
| Datasheet download |
| Part Number | ICL7109CQH+D |
|---|---|
| Sampling Rate | 30 sps |
| Product Dimensions | 16.66 x 16.66 x 3.96 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 12 Bit |
| Digital Supply Support | No |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 Count |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Number of ADCs | 1 |
| Supplier Package | PLCC |
| Max Processing Temp | 245|300 |
| Differential Input | Yes |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Single-Ended Input | No |
| Input Signal Type | Differential |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 44 |
| Voltage Supply Source | Dual |
| MSL Level | 3 |
| Sample and Hold | No |
| Package | 44PLCC |
| Replacement Part Number | PART-ICL7109CQH+D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8201IRGET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 65Msps 12-bit Serial 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS5272IPFP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 114ksps 12-bit+Sign Serial 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC12038CIWMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 31ksps 8-bit Serial 14-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for ADC0834CCWMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 80Msps 10-bit Parallel 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC10080CIMTX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 500sps 16-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX1416EUE+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 12-bit Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADC128S102CIMTX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ADS8568SPMR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 66ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLV2543CDW.pdf |