| Part Number | MAX1029BEEP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 672280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 300ksps 10-bit Serial 20-Pin QSOP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1029BEEP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1029BEEP+ |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 727 mW |
| Sample and Hold | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Number of Analog Inputs | 12|6 |
| Input Voltage | 2.5|±1.25 V |
| Typical Power Dissipation | 1.86 mW |
| Architecture | SAR |
| Digital Supply Support | No |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| MSL Level | 1 |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Pin Count | 20 |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Voltage Supply Source | Single |
| Resolution | 10 Bit |
| Rad Hard | No |
| Differential Input | Yes |
| Sampling Rate | 300 ksps |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Supplier Package | QSOP |
| Product Dimensions | 8.74 x 3.99 x 1.55 mm |
| Number of ADCs | 1 |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 20QSOP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1029BEEP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 8-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC081C021CIMMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 108ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCM4201PW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Pipelined 200Msps 12-bit Serial LVDS 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS5296ARGCR.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Dual Delta-Sigma 192ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Bulk Download PDF datasheet for CS5341-CZZ.pdf |
|
Cirrus Logic | ADC Single Delta-Sigma 100sps 20-bit Serial 24-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CS5506-BSZR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 510ksps 16-bit Parallel Serial 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS8568SRGCT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 3.3ksps 12-bit Serial 10-Pin X2QFN T R Download PDF datasheet for ADS1014IRUGT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADC081S021CIMF.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single 278ksps 12-bit+Sign Parallel 44-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for ADC12048CIV NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 15sps 24-bit Serial 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1243IPWR.pdf |