| Part Number | MAX1446EHJ+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 733600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single Pipelined 60Msps 10-bit Parallel 32-Pin TQFP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX1446EHJ+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX1446EHJ+ |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.2 x 5.2 x 1.05 mm |
| Input Voltage | ±1 V |
| Integral Nonlinearity Error | ±1.9 LSB |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Sample and Hold | Yes |
| Pin Count | 32 |
| Input Signal Type | Single-Ended|Differential |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Sampling Rate | 60 Msps |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Digital Supply Support | No |
| Maximum Power Dissipation | 1495.3 mW |
| Voltage Reference | Internal|External |
| MSL Level | 1 |
| Single-Ended Input | Yes |
| Architecture | Pipelined |
| Number of Analog Inputs | 1 |
| Digital Interface Type | Parallel |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Full Scale Error | 2 % of FSR |
| Typical Single Supply Voltage | 3 V |
| Resolution | 10 Bit |
| Differential Input | Yes |
| Polarity of Input Voltage | Bipolar |
| Supplier Package | TQFP |
| Signal to Noise Ratio | 59.5 dB |
| Number of ADCs | 1 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Voltage Supply Source | Single |
| Package | 32TQFP |
| Replacement Part Number | PART-MAX1446EHJ+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX147BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Quad Pipelined 200Msps 11-bit Parallel LVDS 80-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for ADS58C48IPFP.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 860sps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for ADS1118IDGSR.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 188ksps 8-bit Serial 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1038AEEE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 250ksps 14-bit Parallel 36-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX125CCAX+TD.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 105ksps 24-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS1271IBPW.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 20-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1229BCEP+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal Delta-Sigma 144ksps 24-bit Serial 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS1278IPAPT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Octal SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP EP Download PDF datasheet for MAX11046BECB+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Octal SAR 650ksps 12-bit Parallel Serial 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for ADS8528SPMR.pdf |