| Part Number | MAX188CEPP+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 410030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 133ksps 12-bit Serial 20-Pin PDIP N |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX188CEPP+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX188CEPP+ |
|---|---|
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Resolution | 12 Bit |
| Typical Power Dissipation | 7.5 mW |
| Input Voltage | 4.096|±2.048 V |
| Differential Input | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.25 V |
| Input Type | Voltage |
| Number of ADCs | 1 |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 26.54 x 7.87 x 4.45 mm |
| Digital Supply Support | No |
| Number of Analog Inputs | 8|4|4 |
| Maximum Power Dissipation | 889 mW |
| Integral Nonlinearity Error | ±0.75 LSB |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±5.25 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±4.75 V |
| Supplier Package | PDIP N |
| Max Processing Temp | 300 |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar|Bipolar |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Sampling Rate | 133 ksps |
| Sample and Hold | Yes |
| Full Scale Error | ±2 LSB |
| Typical Dual Supply Voltage | ±5 V |
| Voltage Supply Source | Single|Dual |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential|Differential |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Digital Interface Type | Serial (4-Wire, SPI, QSPI, Microwire) |
| Voltage Reference | External |
| Single-Ended Input | Yes |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.75 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 20PDIP N |
| Replacement Part Number | PART-MAX188CEPP+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 300ksps 12-bit Serial 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1285BESA+.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 10ksps 8-bit Parallel 40-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for ADC0817CCN NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 12-bit Serial 16-Pin WQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS7924IRTET.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 128sps 16-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS1100A0IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 400ksps 16-bit Serial 10-Pin VSSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8864IDGS.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single SAR 133ksps 10-bit Serial 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX149BCAP+T.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Pipelined 40Msps 10-bit Parallel 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS825E.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 780sps 24-bit Serial 48-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS1216Y 250.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 41ksps 8-bit Serial 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for TLV0834IPW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 188.9ksps 10-bit Serial 6-Pin TSOT T R Download PDF datasheet for ADC101C021CIMK NOPB.pdf |