| Part Number | MAX4062EUB+T |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 749870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 10-Pin uMAX T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX4062EUB+T |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX4062EUB+T |
|---|---|
| Maximum Load Resistance | 100000 Ohm |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Rad Hard | No |
| Typical Voltage Gain | 20 dB |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.4 V |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.04@100000Ohm % |
| Pin Count | 10 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Supply Current | 0.75@3V mA |
| Maximum Supply Current | 1.2@3V@-40C to 85C mA |
| Rail to Rail | Rail to Rail Output |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Typical PSRR | 89 dB |
| Minimum CMRR | 70 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 444 mW |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Input Offset Voltage | 0.1@3 mV |
| Output Signal Type | Single |
| Product Dimensions | 3.05 x 3.05 x 0.95 mm |
| Supplier Package | uMAX |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Function | Microphone |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 10uMAX |
| Replacement Part Number | PART-MAX4062EUB+T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 4.3W Class-D 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9759ETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 10W Class-D 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9768BETG+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 20W Class-D 56-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TAS5602DCAR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.7W Class-D 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA2013D1RGPR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 1W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM4875MX NOPB.pdf |
|
Nuvoton Technology | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOP Download PDF datasheet for ISD8101SYI.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPA6133A2RTJT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 600W Class-D 64-Pin HTQFP EP Tray Download PDF datasheet for TAS5630PHD.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 45W Class-AB 36-Pin HSSOP EP T R Download PDF datasheet for TAS5152DKDR.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 210W Class-D 24-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8920CTH N1,118.pdf |