| Part Number | TPA0172PWP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 301190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone Speaker 2-CH Stereo 2W Class-AB 24-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA0172PWP |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA0172PWP |
|---|---|
| Pin Count | 24 |
| Maximum Power Dissipation | 2700 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Supply Current | 12@5V mA |
| Maximum Load Resistance | 4 Ohm |
| Output Signal Type | Differential|Single |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Rail to Rail | No |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Supply Current | 8@5V mA |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.3@4Ohm@1W % |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Input Signal Type | Differential |
| Function | Headphone/Speaker |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2x2@4Ohm W |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 1.05 mm |
| Power Supply Type | Single |
| Typical PSRR | 75 dB |
| MSL Level | 2 |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Package | 24HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA0172PWP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 20W Class-D 28-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA3140D2PWPR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 45W Class-AB 11-Pin(11+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for E-TDA7396.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 420W Class-D 24-Pin HSOP Tube Download PDF datasheet for TDA8953TH N1,112.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 10W Class-D 28-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPA3136D2PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2015D1YZHR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 22.5W Class-D 44-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9744ETH+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-AB 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4991LD NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 25W Class-AB 15-Pin(15+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for E-TDA7375AV.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for PAM8304ASR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2038D1YFFR.pdf |