| Part Number | MAX5408ETE+ |
|---|---|
| Manufacturer | Maxim Integrated |
| Quantity in stock | 728720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Dual 16-Pin TQFN EP |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MAX5408ETE+ |
| Datasheet download |
| Part Number | MAX5408ETE+ |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Typical Single Supply Voltage | 3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Positions | 32 |
| Taper Type | Log |
| Maximum Supply Current | 0.1 mA |
| Number of Pot per Package | 2 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Control Interface | Serial (3-Wire, SPI) |
| Digital Supply Voltage | 2.7 to 5.5 |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Pin Count | 16 |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 3.6 V |
| Power Supply Type | Analog and Digital |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Supplier Package | TQFN EP |
| Memory Type | Volatile |
| Package | 16TQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-MAX5408ETE+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 1024POS 50KOhm Single 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5484ETE+T.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 128POS 22KOhm Single 8-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for MAX5128ELA+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for X9271UV14IZ-2.7T1.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 2KOhm 10KOhm 50KOhm Quad 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9241AMSIZT1.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for ISL90728WIE627Z-TK.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for DS1859E-050+T&R.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Quad 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for X9259US24IZ.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 50KOhm Dual 10-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4642T-503E MF.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5400EKA+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Quad 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ISL90842WIV1427Z-TK.pdf |