25AA1024T-I SM Microchip
25AA1024T-I SM Images
Please contact us for more photos of 25AA1024T-I SM
Part Number 25AA1024T-I SM
Manufacturer Microchip
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description EEPROM Serial-SPI 1M-bit 128K x 8 2.5V 3.3V 5V 8-Pin SOIJ T R
Category Memory IC
Family EEPROM IC
ROHS Compliant Yes
MSL Level 25AA1024T-I SM
Datasheet download 25AA1024T-I SM.pdf
Request Quotation for 25AA1024T-I SM
25AA1024T-I SM Specifications
Part Number 25AA1024T-I SM
Interface Type Serial (SPI)
Lead Finish Matte Tin
Maximum Operating Current 10 mA
Supplier Package SOIJ
Mounting Surface Mount
Product Dimensions 5.26 x 5.25 x 1.98 mm
Pin Count 8
Organization 128Kx8
Maximum Operating Supply Voltage 5.5 V
Typical Operating Supply Voltage 2.5|3.3|5 V
Screening Level Industrial
Maximum Random Access Time 250 ns
Hardware Data Protection Yes
MSL Level 1|3
Maximum Operating Frequency 2 MHz
Density 1
Data Retention 200(Min) Year
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -40 to 85 °C
Rad Hard No
Minimum Operating Supply Voltage 1.8 V
Package 8SOIJ
Replacement Part Number PART-25AA1024T-I SM
Weight Contact us
Country of Origin -
Related parts for 25AA1024T-I SM
Image Part Number and Brand Brief Description and PDF Datasheet
24LC01B SN
Microchip
EEPROM Serial-I2C 1K-bit 128 x 8 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Tube