| Part Number | ATSAM3S8CA-AU |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 100170 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 32-bit ATSAM ARM Cortex M3 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 100-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | ARM Based Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ATSAM3S8CA-AU |
| Datasheet download |
| Part Number | ATSAM3S8CA-AU |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 100 |
| Data Bus Width | 32 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Programmable I/Os | 79 |
| Analog Comparators | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Speed | 64 MHz |
| Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | LQFP |
| Watchdog | 1 |
| RAM Size | 64 KB |
| Interface Type | I2S/SPI/UART/USART/USB |
| On-Chip ADC | 16-chx12-bit |
| Program Memory Size | 512 KB |
| Program Memory Type | Flash |
| Device Core | ARM Cortex M3 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.62 V |
| Number of Timers | 6 |
| On-Chip DAC | 2-chx12-bit |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 100LQFP |
| Replacement Part Number | PART-ATSAM3S8CA-AU |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 64kB Flash 100-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151V8T6A.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit 32-bit LPC2000 ARM7TDMI-S RISC ROMLess 3.3V 208-Pin TFBGA Tray Download PDF datasheet for LPC2470FET208,551.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 5V 33-Pin QFN EP Download PDF datasheet for M054ZDN.pdf |
|
NXP | MCU 32-bit K10 ARM Cortex M4 RISC 512KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 144-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MK10FX512VLQ12.pdf |
|
Infineon | MCU 32-Bit XMC1000 ARM Cortex M0 RISC 16KB Flash 3.3V 5V 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for XMC1100T016X0016ABXUMA1.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 32-Bit NuMicro ARM Cortex M0 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 33-Pin QFN Download PDF datasheet for NANO102ZC2AN.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-bit Low Power STM32L ARM Cortex-M3 RISC 384kB Flash 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32L151RDT6.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32 ARM Cortex M4 RISC 384KB Flash 1.8V 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM32F401RDT6.pdf |
|
NXP | MOTMKW21Z256VHT4 Download PDF datasheet for MKW21Z256VHT4.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 32-Bit STM32F ARM Cortex M3 RISC 1024KB Flash 2.5V 3.3V 176-Pin UFBGA T R Download PDF datasheet for STM32F207IGH6TR.pdf |