| Part Number | MCP4021-103E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 820610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 64POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP4021-103E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP4021-103E SN |
|---|---|
| Typical Single Supply Voltage | 3.3|5 V |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Pin Count | 8 |
| Power Supply Type | Single |
| Rad Hard | No |
| Number of Pot per Package | 1 |
| MSL Level | 1|3 |
| Maximum Supply Current | 0.045 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Positions | 64 |
| Control Interface | Serial (2-Wire) |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP4021-103E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | Digital Potentiometer 64POS 2KOhm 10KOhm 50KOhm Quad 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9241AMSIZT1.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 32POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for X9511WSZT1.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for DS1267BS-010+.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL22316WFRT10Z-TK.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 100POS 50KOhm Single 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for X9C503SIZ.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP41HV51-103E ST.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX5434LEZT+T.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ISL22414WFU10Z-TK.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Dual 16-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MCP4661T-103E ML.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Dual 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5478EUD+T.pdf |