| Part Number | MCP4161-103E SN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 201150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | Digital Potentiometer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP4161-103E SN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP4161-103E SN |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 0.55 mA |
| Control Interface | Serial (4-Wire, SPI) |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 4.9 x 3.9 x 1.25 mm |
| Resistance Value | 10 kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Number of Pot per Package | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOIC N |
| Typical Single Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| MSL Level | 1|3 |
| Minimum Single Supply Voltage | 1.8 V |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-MCP4161-103E SN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 16.5KOhm Hex 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for DS3930E+.pdf |
|
Maxim Integrated | HIGH-VOLTAGE, NV, I2C POT WITH TEMP SENSOR AND LOOKUP TABLE Download PDF datasheet for DS3501U+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 5KOhm Single 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for MCP45HV31-502E ST.pdf |
|
Intersil | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Quad 24-Pin SOIC W Download PDF datasheet for X9250US24IZ-2.7.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 10KOhm Single 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for DS1805Z-010+.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 256POS 100KOhm Single 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for MCP4161-104E SN.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 50KOhm Single 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5417PETA+T.pdf |
|
Microchip | Digital Potentiometer 128POS 10KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MCP4018T-103E LT.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 256POS 20KOhm Dual 16-Pin CSBGA T R Download PDF datasheet for DS1859B-020+TR.pdf |
|
Maxim Integrated | Digital Potentiometer 32POS 50KOhm Single 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MAX5465EXT+T.pdf |