| Part Number | MCP73831T-2DCI OT |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 453400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Charge Controller Li-Ion Li-Pol 15mA to 500mA 4.2V 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP73831T-2DCI OT |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP73831T-2DCI OT |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Output Current | 15 to 500 mA |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.8 x 1.3 mm |
| Type | Charge Controller |
| Max Processing Temp | 260 |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-MCP73831T-2DCI OT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Fuel Gauge Li-Ion Li-Polymer LiFePO4 0V to 16V 44-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7694002DBTR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for BQ29410DCT3R.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol Packs 1545mA 3.5V to 4.44V 20-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for BQ24158YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 2V 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29412PWRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27542DRZT-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 10000mA 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24600RVAR.pdf |
|
Maxim Integrated | Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX17049G+T10.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion Li-Pol 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27542DRZR-G1.pdf |
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27010DRKR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitor Li-Ion Li-Pol LiFePO4 0V to 3.6V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ7693000DBTR.pdf |