| Part Number | MCP73837-FCI UN |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 602400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Battery Charge Controller Li-Ion Li-Pol 1200mA 4.2V 10-Pin MSOP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MCP73837-FCI UN |
| Datasheet download |
| Part Number | MCP73837-FCI UN |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 10 |
| Rad Hard | No |
| Screening Level | Industrial |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Current | 1200 mA |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.85 mm |
| Type | Battery Charger Controller |
| Output Voltage | 4.2 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | MSOP |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Package | 10MSOP |
| Replacement Part Number | PART-MCP73837-FCI UN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Gas Gauge Li-Ion Li-Pol 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27200DRKRG4.pdf |
|
Microchip | Linear Charge Management Controller Li-Ion Li-Pol Packs \u00b130mA 8.4V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for MCP73842T-840I UN.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ29330DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 3500mA 4.55V to 5.5V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for BQ24295RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Protection Li-Ion 50mA 25V 30-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for BQ29330DBTRG4.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 4000mA 13.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24171RGYT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 0V to 3.6V 44-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for BQ7694002DBT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Fuel Gauge Li-Ion 0.5mA 0.6V 12-Pin SON T R Download PDF datasheet for BQ27441DRZR-G1A.pdf |
|
ON Semiconductor | Battery Fuel Gauge Li-Ion 8-Pin VDFN T R Download PDF datasheet for LC709203FQH-01TWG.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 1000mA 4.2V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ24081DRCRG4.pdf |