| Part Number | PIC12F675-E MD |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 358180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.75KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin DFN EP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC12F675-E MD |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC12F675-E MD |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| On-Chip ADC | 4-chx10-bit |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | DFN EP |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Data Bus Width | 8 |
| RAM Size | 64 byte |
| Program Memory Type | Flash |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.88 mm |
| Program Memory Size | 1.75 KB |
| Analog Comparators | 1 |
| Screening Level | Extended |
| Number of Timers | 2 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Number of Programmable I/Os | 6 |
| Device Core | PIC |
| Maximum Expanded Memory Size | 14 KB |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Watchdog | 1 |
| Package | 8DFN EP |
| Replacement Part Number | PART-PIC12F675-E MD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC 20KB EPROM 5V 52-Pin PLCC Tray Download PDF datasheet for MC68711E20CFNE4.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 512Byte EPROM 5V 28-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16C55A-20 SO.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 28-Pin PDIP Download PDF datasheet for ATMEGA328-PU.pdf |
|
Nuvoton Technology | MCU 8-Bit N78 8051 CISC 64KB Flash 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for N78E517ALG.pdf |
|
Nuvoton Technology | 8B MCU - |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for S9S08QD4J1VSC.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC12 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 8-Pin MSOP Tube Download PDF datasheet for PIC12F509-I MS.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for S9S08SG4E2CTJR.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HCS08 CISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S08LL16CLH.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit ST7 CISC 16KB Flash 5V 34-Pin SSO Tube Download PDF datasheet for ST72F63BK4M1.pdf |