| Part Number | PIC18F45K50-I MV |
|---|---|
| Manufacturer | Microchip |
| Quantity in stock | 858020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 5V 40-Pin UQFN EP Tube |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | PIC18F45K50-I MV |
| Datasheet download |
| Part Number | PIC18F45K50-I MV |
|---|---|
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.48 mm |
| Number of Programmable I/Os | 36 |
| Supplier Package | UQFN EP |
| Program Memory Type | Flash |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Timers | 4 |
| Data Bus Width | 8 |
| Watchdog | 1 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| RAM Size | 2048 byte |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Program Memory Size | 32 KB |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Interface Type | I2C/SPI/USART/USB |
| MSL Level | 1 |
| Analog Comparators | 2 |
| Device Core | PIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Speed | 48 MHz |
| On-Chip ADC | 25-chx10-bit |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 40 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 40UQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-PIC18F45K50-I MV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16 PIC RISC 7KB Flash 3.3V 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1554-I SL.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 16KB Flash 3.3V 28-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for PIC18F24J10T-I SO.pdf |
|
Microchip | MCCPIC12F1501-E SN047 1.75KB FLASH, 64B Download PDF datasheet for PIC12F1501-E SN047.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC11 CISC ROMLess 5V 52-Pin PLCC Rail Download PDF datasheet for MC68HC11E0CFNE2.pdf |
|
STMicroelectronics | MCU 8-bit STM8L STM8 CISC 32KB ROM 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for STM8L151C6T6.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit RS08 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 16-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC9RS08KA8CWG.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for MC9S08AC32CFJE.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LQFP Download PDF datasheet for MC9S08PA60VLF.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for MC68HC908QT4MPE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 3.5KB Flash 5V 20-Pin SOIC W Tube Download PDF datasheet for PIC16F785 - I SO.pdf |