| Part Number | MTFDDAK240MBP-1AN1ZABYY |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 129150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive 240 GB FLASH - NAND (MLC) 920 TBW SATA-3.1 6 Gb s 2.5 Inch Box |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAK240MBP-1AN1ZABYY |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAK240MBP-1AN1ZABYY |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Write Speed | 290Mbps |
| Package Dimensions | 100.45 x 69.85 x 7 mm |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Height | 7 mm |
| Endurance Measured (DWPD) | 920 |
| Memory Type | FLASH - NAND (MLC) |
| Memory Size | 240 Gb |
| Interface Type | SATA-3.1 6 Gb/s |
| Read Speed | 420Mbps (Sequential)|63000IOPS (Random) |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAK240MBP-1AN1ZABYY |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
SanDisk | LT400M,SAS,MAX 12GB,2.5INCH,19NM X2,400G,SOLID STATE DRIVE Download PDF datasheet for SDLTODKM-400G-5CA1.pdf |
|
Micron | Solid State Drive 256GB FLASH - NAND (TLC) 120TBW SATA 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for MTFDDAK256TBN-1AR1ZABYY.pdf |
|
Unigen | UNGUGB884AT480HT1-000-00 480GB, 2.5\" SATA - |
|
Micron | MICMTFDDAK960TCB-1AR1ZABYY Download PDF datasheet for MTFDDAK960TCB-1AR1ZABYY.pdf |
|
Micron | MICMTFDDAK512TBN-1AR12ABYY Download PDF datasheet for MTFDDAK512TBN-1AR12ABYY.pdf |
|
Intel | INTEL SSD DC S3520 SERIES (150GB, 2.5IN SATA 6GB S, 3D1, MLC) 7MM GENERIC SINGLE PACK - |
|
SanDisk | SDCSD8SN8U-512G-1122 SD8SN8U-512G-1122 M - |
|
Intel | ITLSSDPE2ME800G410-937370 SSD 800GB, 2.5 Download PDF datasheet for SSDPE2ME800G410.pdf |
|
Micron | Flash Card 2G-byte 3.3V Embedded USB Mass Storage Drive Download PDF datasheet for MTEDCBR002SAJ-1M2IT.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drive 960 GB FLASH - NAND (MLC) SATA 6 Gb s Download PDF datasheet for SDLF1DAR-960G-1HA1.pdf |