| Part Number | MTFDDAK512TBN-1AR1ZABHA |
|---|---|
| Manufacturer | Micron |
| Quantity in stock | 750000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Solid State Drive Non-Encrypted 512 GB FLASH - NAND (TLC) 240 TBW SATA-3.2 6 Gb s 2.5 Inch |
| Category | Storage |
| Family | Solid State Drives |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MTFDDAK512TBN-1AR1ZABHA |
| Datasheet download |
| Part Number | MTFDDAK512TBN-1AR1ZABHA |
|---|---|
| Screening Level | Commercial |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Memory Type | FLASH - NAND (TLC) |
| Read Speed | 4240Mbps (Sequential)|92000IOPS (Random) |
| Rad Hard | No |
| Memory Size | 512 Gb |
| Form Factor | 2.5 Inch |
| Height | 7 mm |
| Write Speed | 4000Mbps (Sequential)|83000IOPS (Random) |
| Interface Type | SATA-3.2 6 Gb/s |
| Package Dimensions | 100.45 x 69.85 x 7 mm |
| Encryption Type | Non-Encrypted |
| Endurance Measured (DWPD) | 240 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Replacement Part Number | PART-MTFDDAK512TBN-1AR1ZABHA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Micron | Solid State Drive AES 256-bit TCG 275 GB FLASH - NAND 80 TBW SATA-3 6 Gb s 2.5 Inch Download PDF datasheet for CT275MX300SSD1.pdf |
|
Intel | INTERATED CIRCUITS ELECTRONIC COMPONENTS - |
|
Intel | SSD DC S3710 SERIES (800GB, 2.5IN SATA 6GB S, 20NM, MLC) 7MM Download PDF datasheet for SSDSC2BA800G401.pdf |
|
SanDisk | LT400M,SAS,MAX 12GB,2.5INCH,19NM X2,400G,SOLID STATE DRIVE Download PDF datasheet for SDLTODKM-400G-5CA1.pdf |
|
SanDisk | Solid State Drives - SSD Client SSD Drive - |
|
Greenliant | Solid State Drive SCI 8GB FLASH - NAND MLC Download PDF datasheet for GLS85VM1008A-M-I-LFWE-ND209.pdf |
|
Micron | SSD, SATA 6.0 Gb s, 2.5\", 3840GB, TLC, 5100 Series ECO Download PDF datasheet for MTFDDAK3T8TBY-1AR1ZABYY.pdf |
|
SanDisk | SDCSD8SN8U-512G-1122 SD8SN8U-512G-1122 M - |
|
SanDisk | SSD, X400-Series, SATA 2.5\u201d 7mm cased 256GB Download PDF datasheet for SD8SB8U-256G-1122.pdf |
|
Micron | MICMTFDDAK960TCB-1AR1ZABYY Download PDF datasheet for MTFDDAK960TCB-1AR1ZABYY.pdf |