| Part Number | 0009481104 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 562620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0009481104 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0009481104 |
|---|---|
| Product Dimensions | 39.52 x 11.4 x 7.82 mm |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Mounting | Through Hole |
| Lead Finish | Tin |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | White |
| Pitch | 3.96 mm |
| Gender | RCP |
| Body Orientation | Right Angle |
| Housing Material | Polyester |
| Max Processing Temp | 235 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | 0 to 75 °C |
| Product Depth | 11.4 mm |
| Product Height | 7.82 mm |
| Product Length | 39.52 mm |
| Replacement Part Number | PART-0009481104 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch DIL Vertical PC Tail Pin Header, 6.1mm mating pin height, gold (hi-temp mould), 4+4 contacts Download PDF datasheet for M20-9980445.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 14 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878311420.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 4Power 6Signal POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R - |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 3 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502386-0370.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0872630625.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 99990986.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 48 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 148714-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0039301202.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299246.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 77311-824-36LF.pdf |