| Part Number | 63453-110LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 505540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 10 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 63453-110LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 63453-110LF |
|---|---|
| Max Processing Temp | 255|260 |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | SKT |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Termination Method | Solder |
| Housing Material | Polychlorinated Terphenyl |
| Product Dimensions | 10.8 x 4.2 x 4.5 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Housing Color | Black |
| Product Depth | 4.2 mm |
| Product Height | 4.5 mm |
| Product Length | 10.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-63453-110LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn Wire to Board SKT 3 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 37203-1BE0-003PL.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 87606-332LF.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299202.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 66506-001LF.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 14P 2R MS(P2.0,H4.83) - |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450612.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT326124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 1-1734516-4.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE310124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 281698-4.pdf |