| Part Number | 0039281043 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 292800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039281043 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039281043 |
|---|---|
| Housing Material | Nylon 66 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 10.4 x 11 x 12.8 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Bright Tin Over Copper |
| Pitch | 4.2 mm |
| Housing Color | Natural |
| Gender | HDR |
| Termination Method | Solder |
| Contact Material | Brass |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 11 mm |
| Product Height | 12.8 mm |
| Product Length | 10.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039281043 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 430450607.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT650124.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10128241-113Y0LF PCIE G4 164PIN - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Press Fit ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-102699-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG216144.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288120.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0449147003.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board M 3 POS 6.35mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0010844030.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 1.25mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554540770.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103673-7.pdf |