| Part Number | 0039299042 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 849120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039299042 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039299042 |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Contact Material | Brass |
| Housing Color | Natural |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 4.2 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Gender | HDR |
| Max Processing Temp | 240 |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039299042 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0741640106.pdf |
|
Harwin | Conn Board Stacker M 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for M20-9600545.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 55101-G17-04.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 7 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Strip Download PDF datasheet for 5-103960-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 1-171825-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0444280403.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039288080.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 1-292141-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559350210.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 34 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 1658621-8.pdf |