| Part Number | 0039301241 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 431280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bulk |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039301241 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039301241 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 51.6 x 19.4 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Product Depth | 19.4 mm |
| Product Length | 51.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039301241 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 4Power 2Signal POS Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXF361500.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0353120560.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0559171610.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 100 POS 1.27mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 2-111196-4.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board F 2 POS 4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 9296002553906.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 50 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK750347G.pdf |
|
Molex | Conn Board Stacker HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 87937-0502.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 28 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5018762840.pdf |
|
TE Connectivity | SM,HD,ST,096,000,06,SN,N,40 Download PDF datasheet for 9-2110480-0.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 1 POS 4mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 1041880110.pdf |