| Part Number | 0039303036 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 205440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 3 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039303036 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039303036 |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.8 x 13.55 x 7.2 mm |
| Contact Material | Brass Alloy |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 240 |
| Housing Material | Polyamide 66 |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Tin Over Copper |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Product Depth | 13.55 mm |
| Product Height | 7.2 mm |
| Product Length | 13.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039303036 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 514-5U7F-R A MINITEK PWR4.2 CABLE ASSEMBLY Download PDF datasheet for 10122956-023PDLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Box Download PDF datasheet for 75915-303LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10121017-2DD011GLF HPCE POWER CABLE S Download PDF datasheet for 10121017-2DD011GLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146268-0.pdf |
|
AVX | Conn Wire to Board F 2 POS 4mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 9296002553906.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 69173-405HLF.pdf |
|
Molex | Connector 1.25 W B SGL R A REC ASSY 4CKT G Download PDF datasheet for 5023860471.pdf |
|
Panasonic | Conn Fine Pitch Connector SKT 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXN340C038PJ.pdf |
|
3M | Conn Socket Strip SKT 64 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 929852-01-32-10.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2mm Solder RA SMD Emboss T R Download PDF datasheet for 34912-8020.pdf |