| Part Number | 0039306247 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 397540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0039306247 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0039306247 |
|---|---|
| Housing Color | Natural |
| Housing Material | Nylon 66 |
| Pitch | 4.2 mm |
| Max Processing Temp | 235 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Material | Brass |
| Product Dimensions | 12.8 mm |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Termination Method | Solder |
| Product Height | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-0039306247 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-640445-0.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71918-234LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022057045.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 10 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG110144.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68000-103HLF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board M F 50 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10106813-054112LF.pdf |
|
Molex | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN WOPGS 4CKT Download PDF datasheet for 908140504.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 284539-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 67997-106HLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 3 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-3.pdf |