| Part Number | 0399800402 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 882180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 2 POS 5.08mm Solder ST Thru-Hole |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0399800402 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0399800402 |
|---|---|
| Contact Material | Brass |
| Housing Material | Nylon |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Plating | Tin |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 10.92 x 15.72 x 17.78 mm |
| Pitch | 5.08 mm |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 15.72 mm |
| Product Height | 17.78 mm |
| Product Length | 10.92 mm |
| Replacement Part Number | PART-0399800402 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009523101.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0878320806.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554470870.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 8 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009483086.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board HDR 25 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 91911-31325LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559591830.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 10mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0428202212.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 4 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0039300040.pdf |
|
Panasonic | 0.5MM ,70PIN,BTB CONNECTOR , SOCKET Download PDF datasheet for AXE670224.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 98401-101A08LF.pdf |