| Part Number | 0533531671 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 420500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 16 POS 0.8mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0533531671 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0533531671 |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Pitch | 0.8 mm |
| Gender | HDR |
| Operating Temperature | -20 to 105 °C |
| Contact Plating | Tin |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Replacement Part Number | PART-0533531671 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0874272402.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5084615-1.pdf |
|
Molex | Conn Unshrouded Header HDR 36 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022284360.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103361-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0022232051.pdf |
|
TE Connectivity | TINMAN 5PR 10COL OPEN HDR ASSY Download PDF datasheet for 1934937-1.pdf |
|
Samtec | HDR ST 2X10POS 2.54MM DUAL SOCKET - |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 80 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 9-146250-0.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 64 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE664124.pdf |
|
Harwin | 2.54mm (0.1\") Pitch DIL Vertical PC Tail Pin Header, 7mm mating pin height, tin, 4+4 contacts Download PDF datasheet for M20-9720446.pdf |