| Part Number | 0534810668 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 177290 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 60 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0534810668 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0534810668 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Gender | PL |
| Housing Color | Natural |
| Termination Method | Solder |
| Pitch | 0.635 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 25.92 x 5.2 x 6 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 5.2 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 25.92 mm |
| Replacement Part Number | PART-0534810668 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for TFM-108-02-S-D-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039290123.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039301082.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 4 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 502382-0472.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 77313-GAE-10LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK5F14547YG.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 8 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901301108.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 34 POS 0.4mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0545520342.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK730347G.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 2P RA 1R MS(P5.08,H2,54) - |