| Part Number | 0550911274 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 181820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board HDR 120 POS 0.635mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0550911274 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0550911274 |
|---|---|
| Pitch | 0.635 mm |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Housing Color | Black |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Product Dimensions | 44.97 x 5 x 5.2 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5.2 mm |
| Product Length | 44.97 mm |
| Replacement Part Number | PART-0550911274 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
3M | Conn Ejector Header HDR 26 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 81026-660303-RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 11 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0554561169.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0541670408.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 140 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5179029-6.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 50P 2R MS(P2.54,H21.44) - |
|
SHENZHEN DEREN ELECTRONIC | DDR4 SO DIMM 260P 5 - |
|
Amphenol | XCEDE BMA LF - |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 25P 2R MS(P1.27,H6.985) - |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 6 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 20021121-00006C1LF.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 30 POS 0.35mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXG130144.pdf |