| Part Number | 5015680507 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 761070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 1mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5015680507 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5015680507 |
|---|---|
| Pitch | 1 mm |
| Housing Material | Nylon 6/6 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Mounting | Surface Mount |
| Contact Material | Brass |
| Body Orientation | Right Angle |
| Gender | HDR |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 7 x 5.35 x 3.2 mm |
| Product Depth | 5.35 mm |
| Product Height | 3.2 mm |
| Product Length | 7 mm |
| Replacement Part Number | PART-5015680507 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Samtec | Conn Socket Strip SKT 9 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for MMS-109-02-L-SV-TR.pdf |
|
Molex | M-F PLUSHCS PCB RECEP HDR 24CKT V-0 GOLD Download PDF datasheet for 0460102422.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board HDR 40 POS 1.27mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0465561145.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303116.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0009481104.pdf |
|
3M | Conn IDC Connector SKT 16 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 89116-0101.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 28 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT528124.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 5 POS 3.96mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 26605050.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 103638-8.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board PL 100 POS 0.6mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5353184-8.pdf |