| Part Number | 0672983091 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 184060 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB RCP 8 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0672983091 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0672983091 |
|---|---|
| Body Orientation | Right Angle |
| Product Dimensions | 15.59 mm |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polybutylene Terephthalate |
| Mounting | Through Hole |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Gender | RCP |
| Operating Temperature | 0 to 50 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Height | 15.59 mm |
| Replacement Part Number | PART-0672983091 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn HDMI RCP 19 POS 0.5mm Solder ST SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 1747981-1.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB PL 4 POS Crimp ST Cable Mount 4 Terminal 1 Port Bag Download PDF datasheet for 2040305-1.pdf |
|
Molex | TRIAX JACK, 3 LUG,BLKHD MOUNT, SOLDER POT - |
|
Foxconn Interconnect Technology | Conn HDMI RCP 19 POS 0.75mm Solder RA Thru-Hole 19 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for QJ3119C-WFB1-4F.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB Type B RCP 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tube Download PDF datasheet for 61729-0010BLF.pdf |
|
Molex | Conn HDMI M 19 POS 0.5mm Solder ST SMD 19 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 47659-1001.pdf |
|
Switchcraft | Conn XLR Connector F 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Download PDF datasheet for A3F.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS 1.25mm Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 1-1734346-2.pdf |
|
Amphenol | RUGGED PRINTED CIRCUIT CONNECTOR Download PDF datasheet for MUSBC111M0.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP 24 POS 0.5mm Solder RA SMD 24 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 105450-0101.pdf |