| Part Number | 0705450047 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 495580 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 13 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705450047 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705450047 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Housing Material | Polyester |
| Pitch | 2.54 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Product Dimensions | 6.6 x 11.43 mm |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 11.43 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705450047 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 280377-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 5.84mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0194270018.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 60 POS 1.27mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 104068-6.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10056429-1050011LF CONNECTOR Download PDF datasheet for 10056429-1050011LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-103167-2.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901303206.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 80 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 61083-083502LF.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0894000920.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board PL 39 POS 6mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 5-1418363-3.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 4 POS 2mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 55510-004TRLF.pdf |