| Part Number | 0705450049 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 154980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Shrouded Header HDR 15 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0705450049 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0705450049 |
|---|---|
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Black |
| Body Orientation | Straight |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Mounting | Through Hole |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Housing Material | Polyester |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Product Dimensions | 6.6 x 11.43 mm |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 11.43 mm |
| Replacement Part Number | PART-0705450049 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-103908-2.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500891.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 7 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 1-1123723-7.pdf |
|
Amphenol-FCI | 563-5GUF-5 PAIR VERT RECEPTACLE Download PDF datasheet for 10127982-102LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Multilock Connector RCP 3 POS 3.5mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 175781-1.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board SKT 14 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5024301430.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705430040.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452027.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 7 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0022142074.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0532540470.pdf |