| Part Number | 0714362164 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 557670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board PL 64 POS 1mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 0714362164 |
| Datasheet download |
| Part Number | 0714362164 |
|---|---|
| Housing Material | Liquid Crystal Polymer |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Housing Color | Natural |
| Gender | PL |
| Body Orientation | Straight |
| Pitch | 1 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 85 °C |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 35.9 x 6.1 x 8.35 mm |
| Product Depth | 6.1 mm |
| Product Height | 8.35 mm |
| Product Length | 35.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-0714362164 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | 581-5QBF-4 PAIR VERTICAL HEADER Download PDF datasheet for 10127896-12JLF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 18 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 1-292141-8.pdf |
|
Samtec | CONN DIP HEADER 18P RA 2R MS(P2.54,H7.62 - |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for TSW-104-22-G-S-RA.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 4.2mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 50362296.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector RCP 440 POS 0.5mm Solder ST SMD Tray Download PDF datasheet for 3-1827231-6.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector F 2 POS 3.96mm IDT RA Cable Mount Download PDF datasheet for 3-640426-2.pdf |
|
Molex | 0.35mm Pitch SlimStack SSB6 Board-to-Board Plug Connector, Surface Mount, Dual Row, Vertical, 0.60mm Stacking Height, 2.00mm Width, 40 Circuits - |
|
Molex | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5019312070.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 9 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 5-104362-8.pdf |