| Part Number | 5000750517 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 146230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn USB RCP 5 POS 1.6mm Solder ST Thru-Hole 5 Terminal 1 Port Tray |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Audio and Video |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5000750517 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5000750517 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Pitch | 1.6 mm |
| Termination Method | Solder |
| Product Dimensions | 7.7 x 4.7 x 7.7 mm |
| Operating Temperature | 0 to 50 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 4.7 mm |
| Product Height | 7.7 mm |
| Product Length | 7.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-5000750517 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Display Port RCP 20 POS 0.5mm Solder RA SMD 20 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 2040247-5.pdf |
|
Molex | Conn USB RCP RCP 4 4 POS Solder RA Thru-Hole 8 Terminal 2 Port Tray Download PDF datasheet for 672984090.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 292304-4.pdf |
|
TOP YANG TECHNOLOGY | Conn USB Type A RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1Port Download PDF datasheet for 102061-111-002.pdf |
|
Switchcraft | Conn XLR Connector M 3 POS ST Cable Mount 3 Terminal 1 Port Bulk Download PDF datasheet for AAA3MAUZ.pdf |
|
TE Connectivity | Conn USB RCP 4 POS Solder RA SMD 4 Terminal 1 Port T R Download PDF datasheet for 5353929-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn USB RCP 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tube Download PDF datasheet for 73725-1191BLF.pdf |
|
Molex | Conn Micro USB RCP 5 POS 0.65mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port Embossed T R Download PDF datasheet for 0475900001.pdf |
|
Molex | Conn USB Type C PL 22 POS 0.5mm Solder RA SMD 22 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for 105444-0001.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | Conn USB F 4 POS Solder RA Thru-Hole 4 Terminal 1 Port Tray Download PDF datasheet for UB3119C-4SK8-4F.pdf |