| Part Number | 5019312070 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 623830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 20 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5019312070 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5019312070 |
|---|---|
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Housing Color | Natural |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Straight |
| Gender | RCP |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Product Dimensions | 16.55 x 8.85 x 8.8 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Product Depth | 8.85 mm |
| Product Height | 8.8 mm |
| Product Length | 16.55 mm |
| Replacement Part Number | PART-5019312070 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Shrouded Header HDR 4 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 98415-104LF.pdf |
|
Samtec | Conn Unshrouded Header HDR 16 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for TSM-108-01-S-DV-P.pdf |
|
Molex | Board-to-Board Receptacle Assy, 0.40mm Pitch, 8CKT HIGH BARRIER PKG - |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 5 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0099990989.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip SKT 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 76314-110LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board RCP 300 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 84501-201LF.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 100 POS 1mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 0534081079.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 36 POS 1.25mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0554513670.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board F 4 POS 3.43mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1116161-7.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 10 POS 0.5mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK6F10547YG.pdf |