| Part Number | 5023520700 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 666550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board HDR 7 POS 2mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5023520700 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5023520700 |
|---|---|
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Housing Material | Polyamide |
| Body Orientation | Right Angle |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 18 x 9.4 x 6.4 |
| Termination Method | Solder |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Gender | HDR |
| Housing Color | Natural |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Pitch | 2 mm |
| Max Processing Temp | 255 |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 7 |
| Product Depth | 9.4 mm |
| Product Height | 6.4 mm |
| Product Length | 18 mm |
| Replacement Part Number | PART-5023520700 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2mm Solder RA SMD T R Download PDF datasheet for 95000-106TRLF.pdf |
|
Molex | MICROFIT 3.0 SR RA SMT NAIL 15AU 10CKT Download PDF datasheet for 43650-1013.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.5mm Solder ST Thru-Hole Loose Piece Download PDF datasheet for 917788-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board SKT 75 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10131758-004RLF.pdf |
|
3M | Conn Shrouded Header HDR 34 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for N2534-6002RB.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 2 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430450227.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Board to Board RCP 40 POS 0.8mm Solder ST SMD Download PDF datasheet for 6-1658012-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 3 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0026604030.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 8 POS 1.5mm Solder RA SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5040500891.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 60 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXE560127.pdf |