| Part Number | 5023860970 |
|---|---|
| Manufacturer | Molex |
| Quantity in stock | 799200 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Wire to Board RCP 9 POS 1.25mm Solder RA SMD Embossed T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 5023860970 |
| Datasheet download |
| Part Number | 5023860970 |
|---|---|
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Tin Over Nickel |
| Rad Hard | No |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Product Dimensions | 14.6 x 4.55 x 5.55 mm |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Housing Color | Natural |
| Pitch | 1.25 mm |
| Termination Method | Solder |
| Max Processing Temp | 240 |
| Body Orientation | Right Angle |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin |
| Gender | RCP |
| Product Depth | 4.55 mm |
| Product Height | 5.55 mm |
| Product Length | 14.6 mm |
| Replacement Part Number | PART-5023860970 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn High Density RCP 8 POS 3.5mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-174955-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 12 POS 2mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 353631260.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 20 POS 3.96mm Solder ST Thru-Hole Bulk Download PDF datasheet for 0026481205.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 26 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT326124.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Ejector Header HDR 20 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5102154-4.pdf |
|
Molex | Conn Board to Board PL 34 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 5037763410.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Socket Strip RCP 6 POS 2mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 91596-106LF.pdf |
|
AVX | Conn IDC Connector RCP 1 POS Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 009177001001006.pdf |
|
Panasonic | CONNECTORS A4S 0.4MM PITCH Download PDF datasheet for AXE512127D.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Fine Pitch Connector PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD Tube Download PDF datasheet for 5177984-5.pdf |